Zemeljski vijaki: zgradite trdne temelje brez betoniranja

Zemní vruty - základy bez betonu

<![endif]-->
 

Gradnja betonskih temeljev je zamudna in zelo naporna. Sodobna alternativa je vrtanje v zemljo, ki zagotavlja trdne temelje za stavbo, ki so odporni na pritisk in napetost. Njihova uporaba je hitra in enostavna. Pripravili smo pregled vsega, kar morate vedeti o zemeljskih vijakih.

 


 

Vsebina članka

  1. Kaj so zemeljski vijaki in za kaj se uporabljajo
  1. Vrste zemeljskih vijakov
  1. Namestitev ozemljitvenih vijakov
 

Kaj so zemeljski vijaki in za kaj se uporabljajo

To so dolgi jekleni vijaki, ki jih dobesedno privijte v zemljo. Delujejo enako kot betonski piloti, zato so odlična alternativa za enostavno in hitro izdelavo temeljev stavbe brez uporabe betona. Ko so vijaki priviti v zemljo, stisnejo in zbrišejo zemljo. To zagotavlja, da se zanesljivo držijo in so odporni na pritisk in napetost. Vendar je pomembno, da jih vijačite na ne preveliko globino.

Zemeljski svedri imajo več pomembnih prednosti. Najprej skrajšajo čas gradnje. Temelje manjših stavb (npr. ograje ali vrtne hišice) zgradimo v nekaj urah, medtem ko za lesene stavbe potrebujemo največ nekaj dni. Vendar pa jih lahko takoj naložite. Življenjska doba zemeljskih vijakov je do 150 let, če pa se odločite za demontažo stavbe, lahko vijake odstranite in jih ponovno uporabite. Sama lokacija bo tako ostala ohranjena skoraj nespremenjena. Poleg tega so zemeljski vijaki okolju prijazni. Med gradnjo ni treba izkopavati, tla pa niso onesnažena ali kakor koli onesnažena.

Zemní vrut

 

Kaj se lahko pritrdi z vijaki za tla

Zemeljski vijaki se lahko uporabljajo za pritrjevanje lažjih stavb ali konstrukcij in večjih lesenih stavb. Najpogosteje se uporabljajo za gradnjo ograj, otroških igrišč, terase, pergole, rastlinjaka, garaže, vrtne hišice ali prej omenjene lesene stavbe. Lahko pa jih uporabite tudi za pritrjevanje manjših predmetov, kot sta sušilnik za perilo ali dežnik.

Za katere površine lahko uporabimo zemeljske vijake

Zemeljske vrtalnike lahko uporabljate na skoraj vseh podlagah. Po predhodnem vrtanju jih lahko na primer uporabite na kamnitih tleh, dobro pa se bodo obdržali tudi na neravnih površinah na pobočju. Niti ni nujno, da so to samo naravne podlage. Vrtalniki za zemljo se bodo odlično obnesli tudi na tlakovanih ali betonskih površinah. Vendar je pomembno, da uporabite posebne vijake za beton.

OPOZORILO: Vijakov ni mogoče uporabljati v trajno razmočenih ali peščenih tleh. Potrebujejo stabilno podlago. Pri večjih konstrukcijah je treba najprej izvesti vrtino, da se določi sestava tal.

 

Vrste izvijačev

Vijake izbiramo glede na vrsto glave in njihovo velikost. Ponujamo dve osnovni vrsti vijakov, in sicer:

Zemní vrut kruhový  

Vijak VZM okroglega tipa

To je vijak, ki je primeren za pritrditev stebra ograje ali druge kovinske cevi. Premer cevi je mogoče prilagoditi s pomočjo reduktorjev. Če vijak uporabljate za pritrditev senčnika, je priporočljivo, da nanj zunaj sezone namestite barvni pokrov, da preprečite dež.


Zemní vrut typ  

Vijak VZH tipa "U" (glava v obliki gradbene noge)

Uporablja se za pritrjevanje lesenih prizem, ki so na podlago pritrjene z vijaki. Najpogosteje se uporablja pri gradnji pergol, teras, ograj in različnih vrtnih nadstreškov.

 

Kakšno velikost zemeljskih vijakov izbrati

Daljši kot je vijak, večja je njegova nosilnost. Pri izbiri dolžine bodite pozorni tudi na vrsto tal. Pri mehkih tleh morate izbrati daljše vijake. Najpogosteje boste našli dolžino 500-650 mm, ki vam bo zagotovila nosilnost 200-300 kg (odvisno od strukture tal).

Uporabite vijake za ozemljitev glede na njihovo dolžino:

  • 250 mm - uporablja se za sidranje manjših elementov
  • 600 mm - za pritrditev večjih dežnikov ali stebrov ograje do višine 150 cm,
  • 600-800 mm - sidranje pergol ali višjih stebrov ograje,
  • 800-1300 mm - za pritrjevanje manjših lesenih objektov, kot so vrtne hišice,
  • več kot 1300 mm - gradnja temeljev lesene stavbe.

Namestitev zemeljskega svedra do dolžine 1000 mm lahko opravite sami. Za vgradnjo daljših vijakov za gradnjo temeljev večjih stavb je potrebna profesionalna oprema.

 

Instalace zemních vrutů

Poleg dolžine je pomemben tudi premer svedra (v primeru krožnega vijaka) ali njegove noge (v primeru vijaka tipa U). Slednji se izbere glede na premer palice ali prizme, ki jo je treba pritrditi. V primeru prizme uporabimo brušeni vijak tipa U in zadostuje, da se ena od stranic prizme ujema s širino noge vijaka. Druga stranica lahko štrli čez nogo, kar pomeni, da je lahko širša. V tem primeru prizmo najpogosteje pritrdimo v les, zato uporabimo ustrezne vijake za pritrditev v podstavek.

Primer določene dimenzije vijaka za ozemljitev:

Zemeljski vijak VZH 80 × 700 mm tip U

80 mm = širina temelja, ki mora ustrezati eni od stranic prizme.
700 mm = skupna dolžina vijaka.

Namestitev ozemljitvenih vijakov

Namestitev se lahko izvaja vse leto. Lahko jo opravite tudi pozimi ali ob rahlem dežju. Za vgradnjo manjših zemeljskih vijakov potrebujete le montažno palico (roksor), kladivo in vodilo. V primeru zelo trdih tal ali ovir na območju vrtanja lahko uporabite tudi vrtalnik s svedrom SDS.

montáž zemníh vrutů

Kako izvrtati zemeljski vijak

Če se želite prepričati, da na mestu vrtanja v tleh ni skal ali drevesnih korenin, s palico in kladivom naredite luknjo v tla. Premer te luknje mora biti ožji od premera navoja svedra.

Vedno upoštevajte, da mora biti vijak v tleh pravokoten. To lahko dosežete tako, da med vrtanjem stalno preverjate pravokotnost z niveleto. Globlje kot je luknja, bolje bo vijak potekal navpično.

Če naletite na oviro, lahko luknjo predhodno izvrtate s svedrom SDS. Nato vstavite pritrdilno palico v zemeljski vrtalnik, vstavite vrtalnik v pripravljeno luknjo in z vrtenjem pritrdilne palice vrtalnik zavrtite v zemljo.

Potrebujete nasvet o izbiri ustreznih ozemljitvenih vijakov ali njihovi namestitvi? Ne oklevajte in se obrnite na nas.

Želim se posvetovati

 

Ustvarjeno8. 02. 2021
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke